CONTACT US

Texas Wins 24 Spotlight on Excellence Awards

April 30, 2018

Spotlight on Excellence Awards are an initiative of the Council of Rural Electric Communicators and are NRECA's highest communications honor. The award recognizes a body of outstanding work produced by electric co-op communications and marketing professionals throughout Co-op Nation across all communication platforms.

Several Texas communicators were recognized with Spotlight awards this year and will be recognized at NRECA's CONNECT Conference in May.

Texas Spotlight on Excellence Winners

Writing

  • Best Feature Story, at-large, gold, Chris Burrows, TEC, Open Hearts
  • Best News Story, at-large, silver, Chris Burrows, TEC, 'It's Just What You Do'
  • Best External News Publication, class 3, gold, John Davis, United Cooperative Services, PowerTalk
  • Best External News Publication, class 4, gold, Oscar Martinez, CoServ, Texas Co-op Power
  • Best Internal News Publication, class 3, gold, John Davis, United Cooperative Services, United Perspective
  • Best Internal News Publication, class 3, silver, Mary Kate Pedigo, Sam Houston EC, The Wire
  • Best Internal News Publication; class 5; silver; Tom Widlowski, Tami Knipstein, Grace Arsiaga; TEC; Safety Watch
  • Best Special Publication—Small, class 3, silver, Jim Nimmo, Farmers EC, Annual Meeting Dust Cover
  • Best Annual Report to Members, class 4, silver, Luis Reyes, Magic Valley EC, 80th Anniversary MVEC Annual Report

Digital

  • Most Innovative Use of Digital Communication, class 3, silver, Whitney Bryant, South Plains EC, 80th Anniversary Employee Spotlight Series
  • Best Digital Storytelling, class 3, silver, Jim Nimmo, Farmers EC, 80th Annual Meeting Video

Artistic/Design/Other

  • Best Photo, class 1, gold, Don Johnson, Trinity Valley EC, Arc Demo
  • Best Wild Card; class 4; gold; Melissa Segrest, Joe Stafford, Sarah Beal, Lisa Ogle; Bluebonnet EC; Bluebonnet's 'Big B' Campaign
  • Best Wild Card; class 4; silver; Melissa Segrest, Joe Stafford, Sarah Beal, Lisa Ogle; Bluebonnet EC; 2018 Wall Calendar Our Fields and Farms
  • Best Graphic Design, class 3, silver, Jim Nimmo, Farmers EC, 360 Green banner
  • Best Graphic Design, class 4, gold, Joe Stafford, Bluebonnet EC, The Rhones' Roots
  • Best Graphic Design; class 5; gold; Andy Doughty, Jane Sharpe, Suzanne Featherston; TEC, 10 Reasons to Apply for Youth Tour
  • Best Individual Ad, class 3, silver, Jim Nimmo, Farmers EC, Green Friday ad
  • Best Individual Ad, class 4, silver, Phyllis Thomas, CoServ, Top 5 Reasons To Apply for the Youth Leadership Tour
  • Best Event, class 2, silver, JuliAnn Graham, Tri-County EC (Okla.), Pumpkins in the Park
  • Best Event, class 4, silver, Luis Reyes, Magic Valley EC, MVEC's 80th Anniversary
  • Best Total Communication Program, class 2, gold, JuliAnn Graham, Tri-County EC (Okla.), Co-op Connections Campaign
  • Best Total Communication Program, class 4, gold, Oscar Martinez, CoServ, 80 for 80
  • Best Total Communication Program, class 4, silver, Luis Reyes, Magic Valley EC, 80th Anniversary Celebration